Автомобiльнi фарби
17.12.2012 18:40
Автомобiльнi фарби
Фарбування авто, досить відповідальний процес і вельми важливий момент, у виконанні всіх кузовних робіт. Всі інші етапи приховані від очей, автопокраска ж на увазі і саме за якістю її виконання і оцінюють результат роботи.
Основними видами автофарби (а, відповідно, і автопокраскі, дивлячись який барвний матеріал застосовується) є:
Меламіноалкідні автоемаль або в ужитку «синтетика»:
Однокомпонентна фарба, всихаюча в природних умовах, при кімнатній температурі. Хоча і тут спостерігаються винятки, які повинні сохнути виключно в фарбувальній камері при 130 градусах С. Як правило, для такого роду емалей використовується затверджувач, що збільшує міцність фарбувального матеріалу, знижує температуру і скорочує час висихання фарби. До плюсів можна віднести дуже гарна якість покриття, прекрасний блиск. До мінусів занадто довгий час сушки, неможливість полірування відразу після процесу фарбування. Фарбування машини таким фарбувальним матеріалом виконується в три шари нанесення емалі.
Акрилова фарба:
Фарбувальним матеріалом тут є двокомпонентний матеріал високої якості. Акриловій фарбі властиві дуже гідні характеристики, чудовий блиск і стійкістю до агресивних умов атмосферного середовища. У комплекті в акриловою фарбою знаходиться і затверджувач, використовувати який потрібно повністю - спочатку в барвний матеріал додається затверджувач повністю, а потім цей «коктейль» за допомогою розчинника доводиться до певної робочої в'язкості. З мінусів можна помітити дорожнечу даного фарбувального матеріалу.Фарбування машини виконується в 2 - 3 шари.
Нітро-фарба:
Це фарба для виконання дрібного ремонту, яка дуже швидко сохне - менше 30 хвилин при 20 градусах С, що, безумовно, є плюсом. Має низьку атмосферостійкість. Повна забарвлення автомобіля таким матеріалом не виконується, крім варіантів фарбування, при яких зверху наноситься лак.
Одношарова фарба з металевим ефектом:
Виконується вкрай рідко. Суть цієї фарбування полягає в тому, що до складу фарбувального матеріалу входить лак, тому цю фарбу потрібно наносити згідно з правилами нанесення меламіноалкідних емалей. Але при цьому існує безліч недоліків, як майстри, так і для якості покриття, одержуваного в результаті такої фарбування. Наприклад, у випадку патьоку, його практично неможливо прибрати, в зв'язку з тим, що полірувати поверхню, забарвлену меламіноалкідні емаллю відразу після виконання фарбування авто, не можна. Тому від такого виду фарбування на сьогоднішній день майже відмовилися і зараз виконують двошарові і тришарові фарбування.
Двошарова фарба з металевим ефектом:
Використовується спеціальна фарба, яка і призначена для цього виду забарвлення. Спочатку на грунт наноситься фарба «металік» потрібного кольору. Сам матеріал взагалі не атмосферостійкий і тому вимагає покриття його зверху лаком, який наноситься після повного висихання фарби, не менше ніж 30 хвилин. При цьому виді фарбування машини лак дає і блиск, і атмосферостійкість, і якість покриття. Саме тому лак потрібно вибирати ретельніше, ніж саму фарбу. Фарби при такому виді виконує лише одну задачу, дає колір. У порівнянні з одношаровими «металіками», невеликі погрішності або патьоки не особливо явно виражені. Двухсхлойний вид фарбування застосовується на сьогодні, найчастіше. Фарбування авто найчастіше проводиться в 2 шари, але прийнятно і більшу кількість нанесення шарів, в залежності від укривной здатності фарбувального матеріалу.
Тришарова фарба з металевим ефектом:
Є найскладнішим видом фарбувальних матеріалів, наприклад авто-фарби з ефектом «хамелеон» або білий перламутр.Метою виконання такої фарбування автомобіля є змусити, як би, «грати» при зміні кута зору, фарбу. При технології виконання до до двошаровому увазі додається ще один шар в ролі підкладки під основну авто-фарбу. Фарбування машини проводиться так:
• На грунтовку наноситься фарба № 1, часто звану грунт-тонором (не потрібно плутати з грунтом реальним, схоже тільки назва). Завдання його перекрити грунт і створити основний колір, тому що наступні 2 шари майже прозорі.
• Потім наносять фарба № 2. Як правило, напівпрозорий перламутр. Напівпрозорість йому забезпечують спеціальні складові, тому що неприпустимо перекривання перламутром повністю попереднього шару. Останній шар - прозорий лак.
За якістю такий вид фарбування автомобіля не сильно відрізняється від двошарового «металліка», але виглядає набагато ефектніше. До мінусів потрібно віднести складність виконання ремонту в подальшому, навіть маленькі подряпини й відколи ремонту не піддаються.
Фосфоресцентні фарби
Опис
Фосфоресцентні фарби (фарби, що світяться) - фарби на основі люмінофора - фосфоресцентного пігменту, здатного накопичувати світлову енергію з тривалим періодом післясвітіння - фотолюмінесценції.
При денному світлі віддруковане фарбою зображення світиться одним або декількома кольорами: зеленим, жовтим, фіолетовим, блакитним, помаранчевим, синім, червоним, рожевим.
У темряві зображення або предмет, оброблений фосфоресцентною фарбою, починає віддавати накопичену протягом світлового дня (або штучного освітлення) енергію. В результаті можна отримати оригінальні малюнки або світлові предмети як в одиничних екземплярах, так і необхідними партіями. Фосфоресцентні фарби з успіхом використовуються в різних сферах виробництва декорованої продукції.
Види фосфоресцентних фарб
Існують різні види фосфоресцентних фарб в залежності від матеріалу, на який передбачається нанесення, а саме:
Фарби для металу призначені для будь-яких металевих поверхонь. Використовуються для створення оригінальних зображень на автомобілях, аерографії, для створення сяючих автомобільних дисків; в дизайні інтер'єру і зовнішньому оформленні фасадів тощо. Фірми-споживачі: СТО авто, архітектори, дизайнери інтер'єрів.
Фарби для тканин. Користуються великим попитом у виробників рекламного текстилю, футболок та іншого одягу друкованим малюнком.
Фосфоресцентна фарба для скла та глянцевих поверхонь. За допомогою фарби для скла AcmeLight можна створювати малюнки на склянках, фужерах і келихах, виготовляти неординарні зразки скляних виробів і авторську керамічну плитку.
Рідина на водоемульсійній основі для живих квітів - можна отримати неповторний ефект світіння букетів.
Фарба для виробів з дерева - створити декоративний предмет при фарбуванні парканів, хвірток, альтанок, віконних рам та інших виробів з дерева.
Фарба для бетонних поверхонь для створення оригінальних світлових ефектів на бетонних предметах, натуральних або штучних каменях, при декоруванні облицювальної цегли, бруківки, бордюрів тощо.
Фарба для друку на плівках шовкотрафаретним методом - виробництво фосфоресцентних наклейок, використання в рекламному бізнесі тощо.
Фосфоресцентна фарба для нанесення на пластикові вироби, полістирол, поліпропілен, полікарбонат.
Небезпека фосфоресцентних фарб для людини і навколишнього середовища
Відповідно до класифікації за ступенями небезпеки фосфоресцентні фарби відносяться до 4 класу. Попри це, слід дотримуватись обережності при роботі з лакофарбною продукцією. Рекомендації:
При попаданні в легені пари: у разі дискомфорту звернутися за медичною допомогою, вийти на добре провітрюване місце зі свіжим повітрям.
Попадання в очі: промити очі під проточною водою не менше 15 хв. Якщо дискомфорт зберігається, звернутися за медичною допомогою.
При попаданні на шкіру ретельно промити водою з милом. У разі подразнення шкіри звернутися за медичною допомогою. При попаданні на одяг забруднений одяг випрати.
Проковтування: прополоскати рот і випити велику кількість води. Не викликати блювоту. Звернутися за медичною допомогою.
Особисті заходи безпеки при роботі з фосфоресцентними фарбами. При роботі з лакофарбовими матеріалами носити захисний одяг, а також рукавички з ПВХ, нітрильного каучуку. Заходи з очищення: засипати піском, видалити в ємність, промити поверхню водою з миючим засобом. Умови зберігання: зберігати в герметично закритій металевій ємності при температурі +5 - +20 °C. Допускається в процесі зберігання випадання невеликої кількості осаду. Звичайне перемішування відновлює первинний стан лакофарбових матеріалів. Термін зберігання відрізняються для різних видів фарби.
Індивідуальна гігієна:
Зберігати окремо від харчових продуктів, напоїв та кормів. Обов'язково мити руки перед перервами і при закінченні роботи. Уникати контакту з очима та шкірою.
Респіраторний захист: у разі короткострокового звільнення фосфоресцентної фарби надіти респіратор, у разі інтенсивного довгострокового звільнення фарби включити витяжку і надіти респіратор.
Захист рук: захист рукавичками. Після миття рук обробити їх кремом.
Захист очей: захисні окуляри з боковими екранами.
Захист тіла: захисний спецодяг.